Czas Present Simple – ćwiczenia

Jeśli policzymy entuzjastów języka angielskiego, to najwięcej ich znajdziemy w przedszkolach i „zerówkach”. Pierwszoklasiści również chętnie uczą się nowych słówek, śpiewają piosenki i z zapałem liczą do dziesięciu. Niestety, w kolejnych latach bywa już gorzej, a prawdziwy sprawdzian wytrwałości stanowi klasa czwarta i wspomniany w tytule czas Present Simple.

Czy jest on aż taki trudny, że dla wielu stanowi zaporę nie do przejścia?

Skądże!

Wymaga jednak poświęcenia większej ilości czasu na ćwiczenia i utrwalenie wiadomości. Są, oczywiście osoby, które w lot chwytają wszystko, a listę kilkunastu słówek zapamiętują po dwukrotnym przeczytaniu. Policzyć je jednak można na palcach jednej ręki. Pozostali muszą ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć…

O nauce i podejściu do nauki napiszę jednak innym razem. Dzisiaj zaprezentuję tylko ćwiczenia do nauki czasu Present Simple od podstaw.

Poszczególne podręczniki albo od razu wprowadzają cały materiał gramatyczny albo rozpoczynają od objaśnienia zdań oznajmujących, a dopiero później uczą tworzenia zdań pytających i przeczących. Ten drugi sposób wydaje się właściwszy, gdyż nie przytłacza od razu ogromem wiadomości a rozciąga ten proces w czasie.

Moje ćwiczenia dla początkujących zawierają jednak wszystkie rodzaje zdań w jednym zestawie, gdyż tak było praktyczniej. Zawsze można przecież wykonać tylko wybrane a pozostałe zostawić na później.

Początkujący uczniowie muszą też utrwalić pisownię czasowników z końcówką -s, którą dodajemy do nich w zdaniach oznajmujących, w 3 osobie liczby pojedynczej. Służy temu kolejne ćwiczenie.

Wreszcie, bardzo ważne jest właściwe stosowanie przysłówków częstotliwości, takich jak always, usually, sometimes, often i never. I tutaj również nie obędzie się bez ćwiczeń.

Wszystkie pomocne ćwiczenia znaleźć można w dziale do wydruku, a także umieszczam je poniżej.

Czasowniki z końcówką -s

Czas Present Simple – ćwiczenia dla początkujących

Czas Present Simple i przysłówki częstotliwości