O stronie

Angielski z problemami?

Pewnie myślisz, że lepiej brzmiałaby nazwa “Angielski bez problemów”?

Masz rację. Tylko, że stron dla osób które chcą się uczyć angielskiego  i nie mają z tym większych kłopotów jest mnóstwo. Niewiele jednak takich, które dostosowują swój przekaz do ucznia ze specyficznymi trudnościami w nauce, dyslektycznego, uczniów wymagających dodatkowych ćwiczeń i powtórzeń.

A taka właśnie jest strona angielek.pl

Znajdziesz tutaj różnorodne materiały, skonstruowane w sposób przyjazny dla dziecka. Ich charakterystyczne cechy to:

  • duża czcionka – zadania rozwiązuje się lepiej, gdy łatwiej je odczytać i nie brakuje miejsca na udzielenie odpowiedzi, dlatego wszystkie materiały do wydruku mają czcionkę 14, większe odstępy między wierszami i pozbawione są grafiki;
  • proste polecenia – zadania są  objaśnione po polsku, tak aby uczeń nie czuł się zagubiony i dobrze zrozumiał, co należy zrobić; czasami podane są również możliwe wersje odpowiedzi;
  • proste ćwiczenia – materiały, które dotyczą konkretnych zagadnień gramatycznych, nie mają trudnego słownictwa, zwłaszcza zadania, które oznaczone zostały jako “bardzo proste” lub “krok po kroku”;
  • wszystkie ćwiczenia mają podane odpowiedzi, by nawet rodzic, który nie zna języka angielskiego, mógł pomóc dziecku.

Ponadto na stronie angielek.pl znajdziesz zadania wspomagające naukę pisania. Wielu uczniów ma kłopoty z zapamiętaniem pisowni angielskich wyrazów. Aby je przezwyciężyć, pomocne będą:

  • układanki
  • wykreślanki
  • węże językowe i wiele innych ćwiczeń umieszczonych w dziale: do wydruku.

A jak uczyć dzieci słownictwa?

Ja polecam gry językowe, oparte o aplikację Learning Apps. Dzieci nie muszą niczego pisać, po prostu grają w popularnych “Milionerów” i zapamiętują słowa.  Wszystkie aplikacje uporządkowane są alfabetycznie w dziale: ćwiczenia interaktywne.

Czy to już wszystko?

Nie. Poza wymienionymi wyżej materiałami, możesz również skorzystać z pomocy dydaktycznych do wydruku: odmiany, formy skrócone, liczebniki itp.  wydrukowane i umieszczone w zasięgu wzroku na pewno uczynią naukę łatwiejszą i przyjemniejszą.

Na koniec kilka słów o mnie:

Mam na imię Ewa i przez trzynaście lat pracowałam jako nauczyciel języka angielskiego w szkole podstawowej. Następnie prowadziłam własną działalność, w ramach której m.in. udzielałam korepetycji z języka angielskiego uczniom w ich domach.

Strona “Angielski z problemami – angielek.pl” powstała, gdyż bardzo trudno było mi znaleźć materiały, które mogłabym wykorzystać w swojej pracy. Podręczniki miały za mało ćwiczeń w danym temacie a porządnych repetytoriów na rynku wydawniczym nie ma zbyt wiele. Z kolei materiały dostępne w internecie są najczęściej za trudne, napisane małym drukiem i z rozpraszającą grafiką.

Co zrobić, gdy uczeń przerobi już wszystko a nadal nie umie? Trzeba szukać dalej lub ułożyć samemu. Tak powstały pierwsze ćwiczenia, potem kolejne i następne. Wreszcie przyszedł czas, by się nimi podzielić.

Niektóre ćwiczenia są dedykowane konkretnym osobom – moim uczniom. Zawsze jednak podaję klasę-poziom, którego dotyczą.

Jeśli nie znalazłeś ćwiczeń, których potrzebujesz albo jest ich za mało, napisz do mnie a uzupełnię braki. Układam ćwiczenia według własnego harmonogramu, który nie zawsze jest zgodny z Twoim, dlatego chwilowo mogą być pewne niedobory. Cały czas dokładam nowe ćwiczenia. 

Zapraszam do kontaktu, przesyłania propozycji i uwag.

kontakt@angielek.pl