Gdy nazwy miesięcy sprawiają problemy

Większość osób, w tym dzieci, radzi sobie z nimi całkiem nieźle. Nauka nazw angielskich miesięcy to dla kilka minut poświęconych na zapamiętanie listy dwunastu słów, a następnie ewentualne powtórki. Są jednak tacy, którym miesiące śnią się po nocach i dzieci, które z tego powodu nie chcą iść do szkoły.

Jeśli zwyczajne metody nie przynoszą spodziewanego efektu, warto odpuścić „wkuwanie” i zająć się czymś innym. W końcu miesiące nie są aż takie ważne, żeby bez tego nie dało się żyć. Na sprawdzianach też nie występują zbyt często, a w codziennym życiu zawsze można skorzystać ze słownika.

Jednak patrząc perspektywicznie, warto podjąć kroki, które nazwy angielskich miesięcy nieco oswoją, a w końcu też znajdą dla nich miejsce w pamięci dziecka.

Jednym z takich sposobów jest piosenka, którą udostępniam poniżej. Łatwo wpadająca w ucho melodia zachęca do zabawy a kolorowe napisy ułatwiają zapamiętywanie formy graficznej słów. Piosenki słuchać można „w nieskończoność”, można ją nucić podczas codziennych czynności a także śpiewać z rodzicami. Na pewno w znaczący sposób poprawi ona znajomość słownictwa.

Poza piosenką proponuję grę sprawdzającą znajomość miesięcy. Wymaga ona dodatkowo znajomości angielskich pór roku, ale brak tej wiedzy w niczym nie przeszkadza, gdyż zaopatrzona jest ona w odpowiednią grafikę. Gra dostępna jest TUTAJ.

Warto też wydrukować nazwy angielskich miesięcy, pokolorować i umieścić w widocznym miejscu. Można je też pociąć i traktować jak układankę. Miesiące do wydruku znajdują się TUTAJ.

A jeśli lista słów sama w sobie jest dla dziecka nieatrakcyjna, warto przygotować ją wspólnie w formie urodzinowego tortu, w którym każdy kawałek to inny miesiąc, lub też kwiatka o kolorowych płatkach nazwanych angielskimi miesiącami.

Ja, z mojej strony, polecam również wszelkiego rodzaju węże językowe, rozsypanki i wykreślanki. Wiele dzieci bardzo je lubi a stanowią one ogromną pomoc w zapamiętywaniu prawidłowej pisowni. Wykreślanka dotycząca nazw angielskich miesięcy dostępna jest do wydruku TUTAJ.

Powodzenia!!!