Czasownik 'have got’ – nauka odmiany.

Czasownik ’have got’ wprowadzany jest najczęściej w pierwszym semestrze klasy IV. Oczywiście, w klasach I-III pojawiają się elementy wypowiedzi, a nawet całe schematy oparte o jego odmianę, jednak zasadniczo nie tłumaczy się szczegółowo sposobu posługiwania się nim w zdaniu. Dzieci uczą się zadawać pytania w stylu Czy masz piórnik?, Czy masz ołówek? oraz opisywać ile rąk i nóg mają wymyślone stworki. I tyle.

W klasie czwartej przychodzi czas na naukę odmiany czasownika have got oraz na układanie prostych zdań.

Nauka odmiany to podstawa. Nie da się ruszyć z miejsca, jeśli ta najbardziej elementarna wiedza kuleje. W razie problemu z zapamiętywaniem można i należy posiłkować się odpowiednimi pomocami, zanim dziecko poczuje się pewniej i utrwali wszystkie formy.

Często zdarza się, że dzieci potrafią prawidłowo odmieniać czasownik have got ale… nie maja pojęcia co on oznacza. Po prostu uczą się jak jakiejś magicznej formułki, byle tylko zaliczyć. Dlatego ja preferuję odmienianie razem z objaśnianiem w języku polskim.

 

I have got – ja mam

you have got – ty masz

he has got- on ma

she has got – ona ma

it has got – ono (to) ma

we have got – my mamy

you have got – wy macie

they have got – oni, one mają

 

W ostatniej linijce celowo dodałam słowo 'one’, gdyż wielokrotnie spotkałam się z sytuacją, że dzieci nie wiedziały jak powiedzieć 'one’ po angielsku. Taka niby drobnostka ale wrażliwym i mającym problemy z nauką uczniom, potrafi utrudnić życie.

Inną ważną informacją, na którą należy zwrócić uwagę dziecka jest fakt, że Anglicy na co dzień używają form skróconych. Tak więc poza nauką odmiany, należy nauczyć się również form skróconych i ich wymowy.

 

I have got – I’ve got

you have got – you’ve got

he has got- he’s got

she has got – she’s got

it has got – it’s got

we have got – we’ve got

you have got – you’ve got

they have got – they’ve got

Drogi rodzicu! Jeśli Twoje dziecko ma trudności z opanowaniem odmiany czasownika 'have got’, możesz pobrać i wydrukować kolorowe plansze, które powieszone nad biurkiem, będą dla niego istotna pomocą. Przygotowałam również proste uzupełnianki i ćwiczenia wspierające naukę.

Plansze znajdziesz tutaj: ODMIANA, FORMY SKRÓCONE

Zobacz też ćwiczenia do wydruku TUTAJ

Zachęcam również do gry interaktywnej, która utrwala umiejętności związane z zastosowaniem czasownika have got. Gra jest bardzo przydatna, gdyż zawiera „wymieszane” treści: różne rodzaje podmiotu zdania, formy pełne i skrócone a także przeczenia. Gra jest dostępna TUTAJ. Dla lepszego komfortu otwórz wersję pełnoekranową. Jeżeli korzystasz ze smartfonu i napis na górze się lekko nakładają – obróć telefon.


UWAGA

Wpis ten zaliczyłam do kategorii KROK PO KROKU. Jeżeli dodam jakieś gry lub ćwiczenia związane z czasownikiem have got- będzie to w tym miejscu ujęte.